A teremtésben erőt kapunk az élet fenntartásához. Életerőt. Ez erő-szakos formát is ölthet. Bár senki sem születik bántalmazónak, a bántalmazott gyerekből lesz bántalmazó felnőtt. A testi, lelki, szellemi erőforrások elfajulhatnak. A szeminárium bevezető tájékozódást nyújt a bántalmazás, a családon belüli erőszak fogalmáról, jogi vonatkozásairól, a segítség intézményes lehetőségeiről és a vonatkozó teológiai szempontokról. Ezután a gyereknevelés során történő megszégyenítés-megszégyenülés személyiségfejlődésre kifejtett hatásairól gondolkodhatunk el és hogy mennyiben kerülhető el ez a veszély. Végül a bántalmazás jeleinek korai felismerhetőségével foglalkozunk. Valamennyi témakörhöz a hallgatóknak lehetőségük lesz kérdéseket feltenni, megjegyzéseket fűzni. – A témával további szemináriumokat tervezünk, melyek az iskolai bántalmazással, a házastársak közötti erőszakkal és a terrorizáló vallási fanatizmussal foglalkoznak majd.
PROGRAM
10:00 – 10:10 Rektori köszöntés: Dr. Paul Gracza
10:10 – 10:20 A téma felkonferálása: Együdné Kéki Piroska
10:20 – 10:50 Társadalomtudományi kitekintés: Dr. Lajos Krisztina
10:50 – 11:10 Teológiai kitekintés: Rozgonyi Botond
11:10 – 11:20 Szünet
11:20 – 12:10 Interaktív rész
12:10 – 13:00 Ebédszünet
13:00 – 14:00 A szégyen, a megszégyenítés és a bántalmazás összefüggése – Lelkigondozói tájékozódás – Dr. Hézser Gábor és Dr. Krasznay Mónika
14:00- 14: 30 A bántalmazás jelei – Szabó Gabriella